Rozdelenie počítačov

        Pretože ani odborná literatúra nie je jednotná v systéme rozdelenia počítačov do jednotlivých kategórií, budeme počítače deliť do niekoľkých skupín. 

        Osobné počítače - V súčasnosti sú vo svete používané dva štandardy vyhotovenia stolných osobných počítačov. Jeden štandard (PC – „personal computer“) zaviedla firma IBM, druhý zas firma Apple a tieto osobné počítame poznáme pod označením MAC. Kategória osobných počítačov z dôvodu komerčnej atraktívnosti je nesmierne rozmanitá, disponuje širokou škálou výkonov a s tým súvisiacou aj ich cenou. Najlacnejšou kategóriou sú takzvané kancelárske počítače, ktoré nemajú mimoriadne nároky na výkon systémovej jednotky (rýchlosť procesora, veľkosť pamätí, nároky na grafický či zvukový systém). Ďalšia kategória je označovaná ako multimediálne počítače. Tieto okrem kancelárskych aplikácií musia solídne zvládať aj prehrávanie rôznych obrazových a zvukových súborov, umožňovať hranie hier, prijímať televízny či rozhlasový signál a majú vyššie nároky na rýchlosť procesora, veľkosť operačnej pamäte i na výkon grafickej karty počítača. Najvýkonnejšia kategória PC (v minulosti často vyčleňovaná z tejto kategórie), je označovaná aj ako pracovné stanice ( workstation ).

   

Microtower                                         Minitower                                         Miditower

 

        Notebook  - tiež niekedy označovaný ako Laptop ( v dobe keď veľkosť prenosného počítača umožnila jeho použitie na kolenách, z anglického výrazu = počítač na kolená) je v podstate osobný počítač v prenosnej podobe. Notebook poskytuje užívateľovi takmer porovnateľný výkon a komfort ako stolný počítač, „daňou“ za mobilitu a malé rozmery je však jeho vyššia cena.

      

 

        PDA - osobný digitálny asistent (Personal Digital Assistant) - Najjednoduchším počítačom nesúcim v sebe systémový program a umožňujúcim spúšťanie rôznych aplikácií (písanie, počúvanie hudby, kreslenie, surfovanie po internete...) je počítač typu PDA – osobný digitálny asistent . V súčasnej dobe sa vyrába široká škála týchto zariadení s rôznym stupňom výbavy hardvérovej i softvérovej. Je najlacnejší zo všetkých počítačov (10 -30 000,- Sk). PDA s operačným systémom Palm OS voláme palmtop. Je veľmi tenká hranica medzi najmenšími subnotebooky a najväčšími PDA.

     

 

        Ultra mobilné PC - sú najmodernejšie mobilné osobné počítače s otočným dotykovým displejom, ktorý funguje ako tablet pevne spojený s mobilným počítačom.

      

Kohjinsha SX3KP06MS ponúka procesor Intel Atom Z520, displej s uhlopriečkou 8,9 palca (veko je otočné, displej dotykový), 1 GB RAM, 60 GB pevný disk, dve webové kamery, čítačku pamäťových kariet. Systémom je Windows Vista.

 

        Priemyselné PC - Osobný počítač v robustnom, masívnom vyhotovení, konštrukčne prispôsobený na montáž zvyčajne do 19“ rozvádzačov, používaných v priemysle na „uloženie“ riadiacej elektroniky nazývame priemyselné PC. Zvyčajne je doplnený špeciálnymi riadiacimi doskami ( interface – obvody styku s prostredím ), prostredníctvom ktorých komunikuje s okolitými, ním riadenými zariadeniami. Srdcom počítača býva matičná doska s výbavou a procesorom s vlastnosťami, ako ich poznáme z bežných PC. Priemyselné PC sa používajú na riadenie rôznych technologických procesov, v priemyselnej oblasti majú veľkú škálu použitia...

 

Počítačom riadený obrábací stroj.

 

        Serverové systémy - Na prepojenie počítačov do počítačových sietí slúžia vo funkcii uzlov týchto sietí počítače, ktoré pomenúvame spoločným pojmom „server“. Funkciu servera môže zastávať počítač, ktorý sa na prvý pohľad ničím nelíši od bežného PC, ale serverom môže byť aj veľký sálový počítač kategórie mainframe, vybavený pamäťovými jednotkami obrovskej kapacity. Záleží od toho, v akom type uzla siete je tento počítač zapojený. Nedá sa napríklad porovnávať výkonovo server, ktorý tvorí srdce malej siete LAN pozostávajúcej z piatich počítačov so serverom ktorého služby súčasne užívajú tisíce počítačov.

     

Server pre malú sieť.                                          Uzlové, podnikové servery.

 

        Sálový počítač -Význam pojmu „sálový počítač“ sa v priebehu historického vývoja počítačov nesmierne zmenil. Kým v povojnových časoch až do roku 1972 bol vlastne každý počítač sálovým počítačom, v dnešných časoch do tejto kategórie patria len tie najvýkonnejšie počítače, ktoré vďaka ich rozmerom nie je možné umiestniť nikde inde len v sále... V modernej dobe rozlišujeme v princípe dve základné kategórie sálových počítačov. Je to kategória „MAINFRAME a kategória „SUPERPOČÍTAČ“... Do kategórie sálových počítačov sú podľa vonkajších rozmerov zaraditeľné aj rôzne špeciálne počítače stredného a veľkého výkonu, napríklad stredná a najvýkonnejšia kategória serverov. Často je takýmto výkonným serverom práve počítač kategórie mainframe.

        Mainframe - Počítače tejto kategórie  sa od roku 2006 vyznačujú tým, že v nich pracujú paralelne zvyčajne desiatky procesorov a majú operačnú pamäť veľkú niekoľko sto GB alebo jednotiek TB. V počítači tejto kategórie, ktorý vyrába americká firma IBM  môže pracovať súčasne až 64 procesorov. Tieto počítače sa používajú vo vede a výskume, v armáde, vo veľkých firmách a bankových inštitúciách ako centrum výpočtovej siete a v spolupráci s ďalšími podpornými komponentmi, aj ako servery, vo funkcii uzlov rozľahlých počítačových sietí, napr. Internetu.

  

Mainframe IBM System z9 Enterprise Class (EC)

 

        Superpočítače - Od roku 1993 sa pravidelne dvakrát do roka publikuje rebríček 500 najvýkonnejších počítačov sveta. Aby sa dali porovnávať jednotlivé superpočítače, musí existovať jednotný systém merania ich výkonnosti. Stal sa ním test „High Performance Linpack (HPL) Benchmark“. Bol vyvinutý v roku 1979 a slúži na riešenie sústav lineárnych rovníc. Najvýkonnejším počítačom sveta roku 2006 bol počítač Blue Gene/L. Zostrojila ho firma IBM a nachádza sa v USA. Je schopný pracovať rýchlosťou 280,6 TFlops (t.j. 280,6 bilióna operácií  za sekundu).  Počítač je umiestnený v 64 rozvádzačoch (skriniach, cabinets). V každom rozvádzači je umiestnených 128 základných dosiek plošných spojov (boards). Na každej doske je umiestnených 8 čipov a každý čip je tvorený dvoma procesormi. Celkovo tak v tomto počítači pracuje súčasne 131 072 procesorov a má celkovú kapacitu operačnej pamäti 16TB.

Superpočítač Blue Gene/ L firmy IBM.

 

Ešte lepšiu predstavu o rozmeroch superpočítačov vyvolá nasledujúci obrázok, na ktorom je japonský počítač „Earth-Simulator“ spoločnosti NEC, ktorý sa umiestnil na 10. mieste rebríčka top500...

Superpočítač Earth-Simulator.